[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=”” type=”flex”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”true” min_height=”” hover_type=”none” link=”” border_sizes_top=”” border_sizes_bottom=”” border_sizes_left=”” border_sizes_right=”” first=”true”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” content_alignment_medium=”” content_alignment_small=”” content_alignment=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=”” font_size=”” fusion_font_family_text_font=”” fusion_font_variant_text_font=”” line_height=”” letter_spacing=”” text_color=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

Yazan: Yavuz Can Yazıcı

Destinasyon tanıtımlarını araştırırken gözüme takıldı; İtalyan gezgin ve yönetmen Leonardo Dalessandri’nin “Watchtower of Turkey” adlı kısa filmi, bugüne kadar resmi kurumlar tarafından yaptırılan tanıtım filmlerini hem kalite hem de kurgu açısından açık ara geride bırakacak kadar hayranlık yarattı.

Pamukkale’nin mavimsi tonlarından Kapadokya’nın sıcak tonlarına kadar uzanan manzaralar yakalayarak, 20 günde 3500 km’den fazla yol kat eden Leonardo Dalessandri, Kapadokya, Pamukkale, Efes, İstanbul, Konya gibi koca bir kültür coğrafyasını bu kısa filme sıkıştırmaya çalışmış. Kadrajıyla baklava, künefe, döner, Türk çayı ile Türkiye’nin ruhu ve insanlarıyla tanışmış, yüzlerindeki o tebessümü ve misafirperverliklerini yakalamış. Kafasındaki Türkiye algısından yola çıkarak 3.500 km’yi 3,5 dakikaya sığdıracak bir kurgu yapmış.

Yeri gelmişken belirteyim; devlet ya da devlet kurumlarının ülke tanıtımları yapmaması gerekir, çünkü propaganda etkisi yarattığından samimi görünmez, hatta itici gelir. Oysa, bu filmi yeterli bulsak da bulmasak da beğensek de beğenmesek de Leonardo Dalessandri’nin samimiyetinden hiç kuşkum yok, çünkü gördüklerini, yaşadığı deneyimleri ortaya koymuş.

Bana göre Türkiye gibi yedi farklı coğrafyası, dört mevsimi, iç içe geçmiş zengin, farklı kültürel ve tarihi özelliklerini tek bir kısa filmde tanıtmak mümkün değildir. Bu nedenle önce bir destinasyon belirlemeniz gerekir. Bu destinasyonun çarpan etkisi ile çevresini nasıl etkileyeceğini hesaplamalısınız. Bu destinasyonun en güçlü cazibe özelliklerini saptadıktan sonra, peşine tarih, kültür, folklor, gastronomi, doğa, tarım, kentsel yapı ve yöre insanlarının yaşam tarzı gibi diğer özelliklerini de kapsayarak ana hikâyeyi oluşturursunuz. Sonra birbirini bütünleyen bir dizi kısa ve merak uyandıran hikayeler ile anlatmaya başlarsınız. Yöreye yabancı turistler geldikçe onların yaşadıkları deneyimleri de kaydederek destinasyonun tanıtımına süreklilik kazandırır ve böylelikle günceller, destinasyonu canlı ve gündemde tutarsınız.

Bu süreç, destinasyon yatırımının önemli adımlarından sadece biridir. Yılda bir ya da bir kaç film yapmakla bitecek bir iş değildir. Destinasyonu sürdürülebilirlik kriterlerine uygun olarak geliştirmek, potansiyel turistler veya yatırımcıları karşılamaya hazırlamak bakımından süreklilik gerektirir.

Çok yakında Turizm ve Destinasyon Geliştirme Derneği olarak hazırladığımız örnek projeleri hayata geçirmeye başladığımızda böyle bir yatırımın uluslararası ölçekte nasıl yapılması gerektiğini ortaya koyacağımıza inanıyorum.

[/fusion_text][fusion_youtube id=”https://www.youtube.com/watch?v=z7yqtW4Isec&feature=share&fbclid=IwAR2zywVc1WoegKsHXBTJEXHTKoXWNPUB6ev-7124qcvbbIaGiFTdCAV0aM0&abardo_chann” alignment=”” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=”” type=”flex”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”true” min_height=”” hover_type=”none” link=”” border_sizes_top=”” border_sizes_bottom=”” border_sizes_left=”” border_sizes_right=”” first=”true”][fusion_text][/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir